5.Köyceğiz Bisiklet Festivali

Zaman hızla akıp geçiyor, 2015 yılında çıktığımız Köyceğiz Life öykünmeniz beşinci yılına girdi. Haziran ayında beşincisini düzenleyeceğimiz #köyceğizbisikletfestivali portakal çiçeği günleri bisiklet festivali adıyla başlamıştı. Malumunuz sloganımız #macerayasendekatıl. Bu yılki ilk maceramız 6 & 9 Haziran 2019 tarihinde. Zaman akıyor ve günümüz geliyor. Maceramız bizi bekliyor.

Dört gün üzerinden planlanmış etkinliğimizde dört bisiklet rotası sizleri bekliyor.

Tüm rotalarımız Akdeniz ışığıyla bizleri kucaklayacak...

Birinci gün ( 6 Haziran 2019 ) Şelale Yolu Rotası

Tamamen asfalt zemin olan Şelale rotası, narenciye bahçelerinin gölgesinde Köyceğiz Bisiklet Festivali 6 Haziran 2019 rotasıdır. Toplam 25 kilometre olan rota neredeyse tamamen düzdür. Detaylar için sağdaki strava kutucuğunu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Köyceğiz Bisiklet Festivali kayıt işlemleri ve kamp alanı yerleşme 09:00 - 12:00 arasında süreceği için, birinci gün rotamızın başlangıç saati 13:00 dür.

Yaklaşık 1 saatlik bir sürüş sonrası Köyceğiz Döğüşbelen köyü köy kahvesinde kısa bir molamız olacak.

Köyceğiz Döğüşbelen köy kahvesi molamızın ardından yarım saatlik bir sürüşün ardından Köyceğiz Toparlar Şelalesine ulaşmak için bisikletlerimiz den ayrılıp ayaklarımızın ritminde, suyun izine takılacağız çam ormanlarının gölgesinde. Önümüzde bir kilometrelik patika ve ardından Toparlar Şelalesinin keyfi. İki saatimiz olacak, çocuklar gibi eğleneceğiz, atlayacağız, göletin üzerinde salıncakta sallanacağız.

Dönüş yolumuz ana yol olduğu için dikkatli olmamız gerekecek lakin sadece 4 km, ve Köyceğiz Delta Mesire yerinde, kamp alanımızdayız. Akşam yemeği saatimiz 18:00 - 19:00 . Sonrası sizin, Köyceğiz Gölü sizin...

İkinci gün ( 7 Haziran 2019 ) Yuvarlakçay Yolu Rotası

Köyceğiz Bisiklet Festivalinin belki de en keyifli rotasındayız. Yaklaşık 55Km boyunca Akdeniz'in tüm ahengi sizlere eşlik edecek. İlk güne nazaran yolculuğumuz daha zor, her zorluğun sonunda olduğu gibi, ulaşmış ve başarmış olma hissi eşliğinde toplamda 500 metre irtifa da almış olacağız. Yolculuğumuz boyunca şirin Ege Köylerinin tezek kokularına karışmış bahar şenlikleri bize eşlik edecek. Yuvarlakçay Topgözü su dünyası, Anadolu ezgileri ve Köyceğiz Gölü eşlikcimiz olarak her yanımızı kaplayacak.


Kahvaltı saatimiz 08:00 - 09:00... Köyceğiz Mesire Alanı kamp alanımızda günlük ormanı esintisinde kahvaltımızın ardından...

Hareket saatimiz 09:00...

Rotamız Yeşilköy üzerinden Yuvarlakçay. Sakin şehir Köyceğiz ritmine iyiden iyiye takılacağız. Zeytinalanı mevkinde ardımıza aldığımız Akdeniz güneşini yansıtan Köyceğiz Gölü yarenimiz...


Tahminen 11:30 - 12:00 sularında Topgözüne varmış olacağız. Köyceğiz Bisiklet Festivalinin ilk öğlen yemeğini gürül gürül akan soğuk suların melodisinde yiyeceğiz. Tesisde ili saatimiz var. Bedenlerimizin birikmiş yorgunluğunu Yuvarlakçayın buz gibi sularında arındırabileceğiz.

Yemek ve arınma sonrası hareket saatimiz 14:00...

Köyceğiz Bisiklet Festivali için yolumuz Beyobası, ardından Köyceğiz Gölü ile Mantık Burnunda kucaklaşmış da olacağız. Köyceğiz Gölü izinde dönüş yolumuz ve hedefimiz Köyceğiz Mesire Alanı kamp alanımız.

Akşam yemeği 18:00 - 19:00 ...

Yeni gün öncesi Köyceğiz Gölünde günü Akdeniz Güneşiyle yeni gün için uğurlayacağız...

Üçüncü gün ( 8 Haziran 2019 ) Akdeniz (Ekincik & Sultaniye) Yolu Rotası

Bugün en zor günümüz, zorluğuna takılan manzaralar olmasa çekilmez de, lakin öylesine büyülü bir yolculuk bizleri bekliyor olacak ki Köyceğiz Bisiklet Festivali Akdeniz Ekincik Yolu Rotasında, zorluk ikinci planda kalacak, fotoğraf makineleri bol bol deklanşör sesleriyle sihirli anları sonsuzluk diyarlarına sizinle birlikte yolculayacak.

Bugün yolumuz 35 kilometre, lakin alacağımız irtifa 500 metrenin üzerinde olacak. Çıkacağız, ineceğiz yeniden çıkacağız ve yeniden ineceğiz.


Kahvaltı saatimiz 08:00 - 09:00...

Köyceğiz Mesire Alanı Kamp Alanımızda pedallar dokuzda döner. Yaklaşık 10Km bir sürüşün ardından aşıklar tepesi ilk mola yerimiz. Yokuşlar öncesi Köyceğiz Gölü manzarasının ilk busesiyle soluklandıktan sonra il yokuşun zirvesi hedef. Sonrası uzun bir iniş bizi bekler. Çınar altı çeşmesinde hem toplanmak hem de sonraki tırmanış için toplandıktan sonra Ekincik rampasına saracağız. Evet dik, evet zor ama zirvesinde kucaklaşacağımız Akdeniz aklınızda olsun

Biraz da şanslıysak, hava net ve açık ise zirveye vardığımızda mavinin gölgesinde, ileride Rodos bizi bekliyor olabilir. Zirveye vardığımızda hemen solun

daki toprak yol Ölemez Dağının zirvesini izler, yamacında da Kaunos kenti vardır. Antik çağda Rodos Kaunos çizgisi kuzeyden gelen denizci için Ege'nin bitip Akdeniz'in, güney gelen için de adalar denizi Ege'ye ulaşmanın gözle görülmeyen izidir.

Her zirve zorlu bir tırmanış demek olduğu gibi, zevkli de bir inişi anlatır. İniş çizgimiz bizi Akdeniz'in kucağına Ekincik sahiline ulaştıracak. Köyceğiz Belediyesi Ekincik Tesisleri ve Plaji bizi ağırlamak için hazır. Hem öğlen yemeğimiz için, hem de Akdeniz'in sularının bedenlerimizi sarmalaması için bizi bekliyor olacak.

12:00 - 14:30 arası Akdeniz'desiniz.

Dönme zamanı, evet kolay değil, o güzelim Akdeniz'i bırakıp dönmek... Tekrar Köyceğiz Gölüyle buluşmak da başka güzel. Önümüzde sert bir çıkış var, hani hızla Akdeniz'e bizi ulaştıran o iniş. Kabul ediyoruz zor olacak, ama yollar bizimdir. Sultaniye hedefimiz Köyceğiz Gölüyle buluşup göl sefası için yolculuğumuz. Akşam yemeğimizi Köyceğiz Gölünün en muhteşem noktalarından birinde yedikten sonra mehtap turu bizi bekliyor. Zaman göl üzerinde keyif sürme zamanı

Köyceğiz İztuzu Plajı Havadan

Fotoğraf Hakan Öge

Köyceğiz Kral Mezarları

Fotoğraf İsmail Şahinbaş

Köyceğiz Dalyan Boğazı

Fotoğraf Hakan Öge

Köyceğiz Kaunos Kral Mezarları Dalyan Kanal Geçişi

Fotoğraf Göktürk Günal

Köyceğiz Gölü Dalyan Boğazı Girişi

Fotoğraf Hakan Öge

Dördüncü gün ( 9 Haziran 2019 ) Köyceğiz Göl Yolu Rotası

Ve son güne geldik, Köyceğiz Bisiklet Festivali 2019 için vedalaşma günü. Kahvaltımızı 08:00 - 09:00 arasından yaptıktan sonra dünün aynı ilk kısımla yolumuza koyuluyoruz. Yine aşıklar tepesinde mola, yine tırmanış, inişin ardından Ekincik Rotasından ayrılıp Köyceğiz Belediyesi Sultaniye Kaplıcalarına doğru Sultaniye köyü hedefimiz. Yaklaşık 30Kmlik bir seyirin sonunda Sultaniye Kaplıcalarındayız.

12:00 - 14:00 Sultaniye Kaplıcaları, çamur banyosu ve öğle yemeği için 2 saatimiz var.


İkibin yıl, dile kolay 2000 yıldan beri şifa dağıtmaya devam eden Sultaniye Kaplıcalarının şifalı dokunuşları bizi bekliyor. Bizans Hamamının hemen önündeki havuzda tarih de seyretme zamanıdır.

"Sultaniye Kaplıcaları Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcasıdır. (98.3) 39 Derece sıcaklıktaki su kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir.

Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ama asıl önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğinin varlığıdır."

Kaynak: koycegiz.bel.tr/Ilc/sultaniye-kaplicalari.html

Artık sona geldik Köyceğiz Bisiklet Festivali 2019'da. Sultaniyeden çıkıp istikametimiz Horozlar İskelesi. İskeleden tekneyle Dalyan Kanalını geçip gölün diğer yanından dönüyoruz Köyceğiz Mesire Alanı Kamp Alnımıza. Tahminen 17:00 sularında varmış olacağız ve vedalaşma zamanı da gelmiş olacak.

2019 yılı ilkbahar dönemi maceramızın sonun gelmiş bulunuyorsunuz. Gönlünüze, ayaklarınıza, ruhunuza sağlık...

Sonbaharda Köyceğiz Güz Günleri Bisiklet Festivalinde buluşmak dileğiyle...

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square

İletişim 0 542 420 18 33  koycegiz.life@gmail.com

  • facebook-square
  • Black Instagram Icon