Sultaniye Kaplıcası

Leto'nun Kutsal Pınarı

Arkeolojik araştırmalar, Sultaniye Kaplıcaları çevresinde İlk Çağ'da Tanrıça Leto'ya adanmış bir kutsal alan bulunduğunu kanıtlamıştır. Yunan Mitolojisi'ne göre Titanlardan Koinos ile Phoibe'nin kızı olan Leto, baş tanrısı Zeus ile birleşerek Olimpos'un 12 büyük tanrısı arasında yer alan ikiz çocukları Apallon ve Artemis'i doğurmuştu. Anadolulu, özellikle de Likya'lı olan bu ana tanrıça ve iki çocuğuna ait önemli kült yeri, adlarına adanmış birer tapınağın bulunduğu kutsal alandır. Bu kült Kaunos'da da benimsenmiştir ve Sultaniye Kaplıcalarının olduğu bölgedir.

Sultaniye Kaplıcası:

Radyoaktif elementler içeren mineralli sıcak suyun havuzlarını doldurduğu, şifalı çamur banyosu ve içme kaynağından oluşan termal tedavi merkezidir.

Ölemez Dağı: 

Lokman Hekim Toroslar'da ölümsüzlük otunu ararken buraya da gelmiş ve çevresindeki muhteşem manzaraya ve şifalı sularına bakarak: "İnsan istese de burada ölemez" demiş. Dağın adı da o gün bu gün Ölemez Dağı olarak gelmiş...

Sultaniye Kaplıcaları;

Çevresinde yer alan ve arkaik dönemden Bizans'a, Bizans'dan günümüze uzanan duvar kalıntıları Kaunos'luların, Leto Kutsal alanına ve Roma termal hamamına ait izleri günümüze taşır. Günümüzde de Köyceğiz Belediyesi geleneği devam ettirmektedir.